ENERGOP dołączy do Grupy Kapitałowej ORLEN

18.09.2023

W dniu 18 września 2023 r. ORLEN Projekt podpisał z Agencją Rozwoju Przemysłu umowę warunkową zakupu 74,11 procent udziałów spółki ENERGOP z siedzibą w Sochaczewie. Transakcja pozwoli Grupie ORLEN zabezpieczyć realizację projektów inwestycyjnych w zakresie m.in. infrastruktury krytycznej.

 

Zgodnie z umową pomiędzy ORLEN Projekt a Agencją Rozwoju Przemysłu, spółka ORLENU kupi cały pakiet 74,11 proc. udziałów należących do Agencji. Warunkiem ostatecznej realizacji transakcji jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pozostałe udziały należą do Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. 

Jako udziałowiec ENERGOP, cieszymy się że spółka znalazła dużego i  wiarygodnego inwestora, jakim jest ORLEN Projekt. Cieszę się też, że Grupa ORLEN inwestuje w Sochaczewie. Ta transakcja jest korzystna dla obu stron. Wejście do Grupy ORLEN to szansa na rozwój dla spółki ENERGOP
z Sochaczewa i dla jej pracowników, a dla ORLENU zabezpieczenie wykonania ważnych inwestycji. Jestem przekonany, że dzisiejsza umowa znacznie zwiększy potencjał ENERGOPU, a połączenie wiedzy i umiejętności wykwalifikowanej kadry obu firm przyniesie wiele korzyści, również z punktu widzenia efektywności realizacji projektów związanych z infrastrukturą krytyczną. Wykorzystanie synergii pomiędzy spółkami z udziałem Skarbu Państwa dla wzmocnienia bezpieczeństwa surowcowo-energetycznego państwa jest jednym z naszych priorytetów

 

 

mówi Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

W efekcie transakcji w Grupie ORLEN powstanie kompleksowa struktura operacyjna o profilu inżynieryjno-wykonawczym, wyspecjalizowana w realizacji inwestycji przemysłowych, gdzie ważnym elementem są zaawansowane technologicznie rurociągi. Oprócz rurociągów przemysłowych ENERGOP wytwarza także konstrukcje stalowe, zbiorniki i elementy towarzyszące instalacjom rurociągowym. Oferta Spółki obejmuje zarówno prefabrykację, jak i kompletny montaż tych instalacji.

 

Premier z wizytą w spółce Energop w Sochaczewie.

02.06.2021

2 czerwca Naszą Spółkę odwiedził Pan Premier Mateusz Morawiecki Podczas zorganizowanej konferencji prasowej przedstawione zostały założenia Polskiego Ładu.

W spotkaniu uczestniczył również Pan Minister Maciej Małecki, oraz Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kierzkowski.
Wizyta Pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Macieja Małeckiego była dobrą okazją do zwiedzenia Zakładu po rozbudowie i modernizacji parku maszynowego zrealizowanej dzięki wsparciu rządowemu. Całość inwestycji zakończy się w przyszłym roku, choć już teraz widać jak wiele się zmieniło.
– dwie rozbudowane hale (ponad 4 tys. m2)
– zrewitalizowane maszyny
– zmodernizowany park maszynowy, zakup nowych maszyn i urządzeń.

 

Polska rozpoczyna skok gospodarczy

To wszystko, co jest dobre dla gospodarki, chcemy posadzić „na podglebiu Polskiego Ładu”.

mówił premier Mateusz Morawiecki

Tymczasem państwo polskie pomogło tej firmie przetrwać, a tarcza finansowa uratowała setki miejsc pracy.

Fundamenty polskiej gospodarki zostały przechowane przez najtrudniejsze czasy pandemii.

mówił minister Maciej Małecki

Dzięki temu, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego najpierw wsparł ENERGOP inwestycyjnie, dzięki czemu firma mogła przejść na inny poziom rozwoju technologicznego, a jednocześnie, że udało się w najtrudniejszym roku po II wojnie światowej utrzymać miejsca pracy, to dzisiaj spółka może wychodzić z ekspansją, zdobywać kolejne rynki. Myślę o rynkach międzynarodowych, ale myślę także o wielkim procesie transformacji energetycznej w Polsce, który jest szacowany na około 450 mld zł.

mówił minister Maciej Małecki

Kiedy wizytował Pan naszą Spółkę jesienią 2018 roku mogłem powiedzieć, że nasza Spółka zajmuję się prefabrykacją rurociągów, konstrukcji wsporczych. Przez te 3 lata zmieniliśmy strategię działania naszej Spółki. Dołożyliśmy do tego segment montaży. Dzięki temu mogliśmy zaoferować, wyjść na rynek z kompleksową usługą prefabrykacji jak również montażu. To na prawdę zaowocowało portfelem zamówień.

Na dzień dzisiejszy mamy w portfelu podpisanych umów na ponad 120 milionów.

mówił prezes Paweł Łapa

Sochaczewski ENERGOP podpisał kontrakt wart 50 milionów złotych.

22.02.2021

Prefabrykacja i montaż kilkuset ton rurociągów to przedmiot umowy, jaką zarząd ENERGOP Sp. z o.o. podpisał z IDS-BUD S.A. Podpisanie tego kontraktu oznacza, że sochaczewska Spółka weźmie udział w obecnie realizowanej dużej inwestycji PKN ORLEN pn. „Budowa Instalacji Visbreakingu (VBU) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN S.A. w Płocku”.

Kontrakt, w ramach którego sochaczewska spółka, w roli podwykonawcy, wykona prefabrykację obejmującą 650 ton rurociągów, oraz montaż 730 ton rurociągów, o wartości blisko 50 000 000 złotych netto, będzie realizowany w latach 2021-2022. Jest to część wielkiego, wartego około miliarda złotych projektu, jaki jest realizowany w płockim zakładzie.

– Z tego kontraktu cieszę się i jako mieszkaniec Sochaczewa i jako sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – mówi Maciej Małecki. – Dla naszego miasta rozwój ENERGOP-u to gwarancja pracy dla sochaczewian i gwarancja rozwoju miasta. Ta umowa to także wyraźny znak i potwierdzenie świetnych wyników PKN ORLEN, który osiąga rekordowe zyski na poziomie ponad 26 mld złotych w ostatnich 5 latach. Te zyski są inwestowane w rozwój, na czym korzystają takie firmy jak nasz ENERGOP. ORLEN staje się multienergetycznym koncernem, który będzie odporny na wszelkie wahania na światowych rynkach. Taki jest nasz cel. Przy okazji już dziś wpływa na całą polską gospodarkę, na jej dynamiczny rozwój, w tym również na tę naszą lokalną. Gratuluję całej załodze naszej firmy, prezesowi Pawłowi Łapie i wszystkim, którzy byli zaangażowani w wywalczenie tego kontraktu – jednego z największych w historii sochaczewskiego zakładu – podsumował Maciej Małecki Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

„Chciałbym podziękować zarządowi IDS-BUD za decyzję o powierzeniu tak znaczącej inwestycji naszej spółce. Potwierdza to, że ENERGOP jest wiarygodnym partnerem biznesowym. Ubiegły rok był trudny dla całego sektora. ENERGOP wykorzystał jednak konsekwentnie ten czas na przygotowanie swoich możliwości produkcyjnych. Zmodernizowaliśmy park maszyn, rozbudowaliśmy hale produkcyjne, konsekwentnie zapełniamy portfel zleceń. Te kroki znajdą odzwierciedlenie w nadchodzących latach, na które spółka patrzy z optymizmem. Mocno wierzę, że wspólna realizacja tego projektu przyczyni się do długofalowej współpracy naszej firmy z IDS-BUD S.A” – podkreślił prezes ENERGOP Sp. z o.o. – Paweł Łapa

 

„Wierzę, że powierzenie firmie ENERGOP Sp. z o.o. tak znaczącego dla Projektu zakresu prac było dobrą decyzją. Stoi za tym faktem nie tylko przekonujący potencjał firmy, ugruntowana pozycja i bogate doświadczenie, ale również intencja angażu firm dla strategicznych pod względem znaczenia inwestycji w kraju podmiotów o Polskim kapitale. Firma PKN Orlen S.A. w portfelu Spółki zajmuje czołowe miejsce. Jestem przekonany, że realizacja zadania przebiegnie pomyślnie oraz zgodnie z intencją firmy będzie początkiem owocnej współpracy przy innych projektach„ – powiedział Paweł Rejmer Członek Zarządu IDS-BUD S.A.

 

Sochaczewski ENERGOP to wiodący producent wysoko-, średnio – i niskoprężnych zaawansowanych technologicznie rurociągów wraz z zawieszeniami i podparciami. Produkty spółki mają zastosowanie niemal we wszystkich sektorach przemysłu, tj. energetyce, przemyśle chemicznym, petrochemicznym i gazowym, budownictwie przemysłowym oraz sektorze offshore.

ENERGOP posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynieryjno – techniczną oraz inwestuje w nowoczesne wyposażenie hal produkcyjnych, dzięki którym możliwa jest realizacja kontraktów zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

„Podpisanie tej umowy uważam za korzystne dla obu naszych firm – mówi Krzysztof Czarnecki, członek zarządu i dyrektor ds. produkcji spółki ENERGOP. –

IDS-BUD powierza realizację zadania doświadczonemu wykonawcy, który posiada moce produkcyjne gwarantujące jego wykonanie. Z kolei ENERGOP zabezpiecza swój plan przerobowy na nadchodzące lata i bierze udział w wymagającym projekcie. Jestem przekonany, że sprostamy w stu procentach temu wyzwaniu.” – dodał Krzysztof Czarnecki

Prace przewidziane umową zostaną zrealizowane w okresie od lutego 2021 roku do października 2022 roku.